מצלמות אבטחה תרמיות – היתרונות בשימוש בהן

27/07/2017

מהי דימות תרמית?

דימות תרמית היא תחום מדעי פיזיקלי והנדסי העוסק בדימות, המתבצע על בסיס קליטת קרינה תת-אדומה (Infra-Red או IR), הנפלטת מכל עצם בעל טמפרטורה מעל לאפס המוחלט.

יישומי דימות תרמי הם רבים ומגוונים, וכוללים למשל דימות רפואי, יישומי אלקטרוניקה צבאית כגון אמצעי ראיית לילה, בדיקות לא הורסות, וולקנולוגיה, מחקר כימי ופיזיקלי ועוד. גלאים ומצלמות דימות תרמי קולטים ומעבדים קרינה אלקטרומגנטית, בתוך תחום התת אדום (אורכי גל בתחום של 1 עד 14 מיקרון). (ויקיפדיה)

אנליטיקה מובנית

בעולם קימות מצלמות אבטחה תרמיות שונות בחלקן ישנו צורך ברכישה של תוכנה נפרדת, לצורך ביצוע אנליזה של הצילום.
במצלמות של חברת מובוטיקס קיימת תוכנה מובנית "מערך מצלמה", המאפשרת לבצע פעולות אנליטיקה לוידאו המתקבל, באמצעות שימוש בחיישנים ומתן התראה בעת זיהוי תנועה.

בשונה מאנליטיקת ה- VMD  הנפוצה , תוכנת MxActivitySensor של חברת מובוטיקס, מורידה משמעותית את התראות השווא וזאת בשל השימוש באלגוריתם היודע לבודד, תנועות לא רצויות ביחס לתנועות רצויות.

יצירת לוגיקה עבור אירוע מסוים, בשילוב החיישן התרמי במצלמה, מאפשרת זיהוי והתראה בתנאי סביבה בהם הראות קשה, או במקרים קיצוניים בהם מקורות חום, מהווים סכנה מוחשית לסביבה הרלוונטית כגון : שריפות , חומרים כימים פולטי חום, במפעלים רגישים וכו'.

היכולת התרמית במצלמה, באה לידי ביטוי ע"י הגדרת גבול עליון של טמפרטורה, המהווה טריגר להתראת אירוע, או במקרים אחרים יצירת טריגרים המתבססת  על חלוקות שונות של אזורי טמפרטורה שונים .

אדם אשר מדליק סיגריה למשל באזור דליק , יגרום להתראה במערכת אשר תוציא באופן מיידי הודעה קולית אוטומטית במערכת הכריזה הנמצאת במצלמה עצמה. תוכן ההודעה יכול להיות  "נא כבה את הסיגריה הנך מהווה סיכון עבורך ועבור הסובבים ".

שימוש בשתי עדשות במצלמה תרמית

במצלמות התרמיות של MOBOTIX קימות שתי עדשות, עם יכולת שימוש בשני חיישנים חיישן יום וחיישן תרמי. אולם לא בהכרח מחייב השימוש בשניהם. באמצעות מצלמה אחת וניהול אחיד נקבל את השילוב של מצלמת יום ומצלמה ללילה במצלמה אחת (חסכון של 50% בהוצאות).

השילוב של שני חיישנים במצלמה משדרג לנו את יכולת האנליזה לדוגמא חניון עם יכולת ניטור אחר רכבים ע"פ חום המנוע שלהם, במקביל לצפייה בצילום בתנאי יום.

תתארו לכם גדר היקפית שבשעות היום תהיה דרישה לצפייה בה, אבל רק בשעות הלילה החיישן התרמי ייכנס לפעולה!!!   

פתרון תרמי לשמירה על פרטיות וחסיון
השימוש ביכולות זיהוי על פי חום "תרמי" אינן רק חלק בעולם הצבאי והבטחוני. בעולם האזרחי אפשר באמצעות התכונה התרמית, לתת מענה באזורי עניין אשר לעיתים מוגבלים בצפייה, בשל הרגישות לפגיעה בפרטיות.

במקרים בהם נדרשת חשיפת גורם חודר עוין ומאידך נדרש להגן על צנעת הפרט, מובוטיקס מאפשרת מיתוג אוטומטי - שילוב של חיישן יום עם חיישן תרמי עם יכולת מיתוג אוטומטי, אשר תאפשר מעבר מווידאו יום לווידאו תרמי, בעת חדירת גורם אשר ספק עוין ספק לא, לאזור הכיסוי.

הסתרה של זהות המצולם תעשה ע"י שימוש במצלמה התרמית שתאפשר קבלת התראה על חדירת גורם זר לאזור הרגיש ללא חשיפה שלו. התוצאה תהיה הקפצת כח פטרול או מתן התרעה בכריזה. ההקלטה בכל אופן תהיה של הוידאו התרמי ולא תפגע בפרטיות .

לסיכום כשאתם באים לרכוש מצלמה תרמית המסקנות הן:

  • שהתוכנה לאנליטיקה של הוידאו תהיה מובנית במצלמה
  • מצלמה אחת עם שתי עדשות - חסכון כפול
  • שימוש ביכולת התרמית מאפשרת הגנה על פרטיות

גטר הינה הנציגה הרשמית של מובוטיקס בישראל (MOBOTIX ISRAEL)

לפרטים על המצלמה התרמית של מובוטיקס לחץ כאן

 

  • אדם אשר מדליק סיגריה למשל באזור דליק , יגרום להתראה במערכת אשר תוציא באופן מיידי הודעה קולית אוטומטית במערכת הכריזה
  • זיהוי והתראה בתנאי סביבה בהם הראות קשה או במקרים קיצוניים בהם מקורות חום מהווים סכנה מוחשית לסביבה הרלוונטית כגון : שריפות , חומרים כימים פולטיי חום במפעלים רגישים וכו'
  • גדר היקפית שבשעות היום תהיה דרישה לצפייה בה , אבל בשעות הלילה החיישן התרמי ייכנס לפעולה
  • חניון עם יכולת ניטור אחר רכבים ע"פ חום המנוע שלהם במקביל לצפייה בתנאי יום רגילה