סיקור GT72 Dominator Pro – מרוב עצים לא רואים את היער

28/12/2016

MSI התרברבה והתגאה בלפטופ החדשני שלה, ה-GT72. עכשיו שהוא הגיע אל ידיי והייתה לי הזדמנות לעבוד איתו במשך שבוע, האם כל זה באמת נכון?

חברת MSI הינה חברה ידועה בעולם הגיימינג. בין אם זה ברכיבים למחשבים ניידים ונייחים כגון כרטיסי מסך, מארזים או מחשבים מוכנים מראש, כנראה לחברת MSI יש יד בעניין. במהלך השבוע שעבר אספתי לידיי את אחד המחשבים הניידים החדשים ביותר של החברה, ה-GT72, אשר מציג עימו מספר פונקציות ייחודיות ומתיימר להיות לפטופ גיימינג אולטימטיבי, וכל זאת במחיר "זעום" של 13,500 שקלים. אז מה חשבתי עליו והאם שווה למשכן את אחותכם בשביל לקנות אותו? הצטרפו אליי וגלו.

הבהרה: את הסיקור להלן כתבתי מנקודת מבט של צרכן פשוט שמעוניין לחוות חווית גיימינג אולטימטיבית, אנא התייחסו בהתאם.

אם עקבתם אחרי הסיקורים הקודמים שלי באתר (מאוד מקווה שכן) תוכלו לדעת שאת הסיקורים שלי אני מחלק למספר נושאים שבהם אדבר על כל אחד בנפרד, ולבסוף נתינת ציון סופי. גם הפעם סיקור ה-GT אינו שונה וכך הוא יחולק:

מראה כללי ועיצוב
המקלדת ועיצובה
סאונד וקול
חומרה
תוכנות נלוות ותוספים
אני ממליץ לכם לשים מעיל, זה הולך להיות סיקור קר.

מראה כללי ועיצוב
גם ב-GT72 חברת MSI לא יצאה מהקופסא ונשמרה לעיצוב המוכר והאהוב של שחור מאט ואדום. כאשר קיבלתי לראשונה את המחשב (הרשו לי להגיד שלקרוא ללפטופ הזה נייד זה כמו לקרוא לרוסי אוקראיני, פשוט לא), היה ניתן לראות שהרבה מחשבה הושקעה בעיצוב ובאריזה של המוצר. הלפטופ ארוז הייטב וכל הכבלים מסודרים בצורה יפה וארוזה בחלקים מיועדים. אם מדברים פה על סדר, מדד ה-OCD שלי נותן ל-MSI בקלות 10 מתוך 10.

אחרי שתוציאו את הלפטופ משקית הבד האיכותית תוכלו לראות שהוא בנוי משלדת אלומיניום שלצערי תופסת המון כתמים וטביעות אצבע, ולכן צורכת ניקוי מספר פעמים בשבוע. לאחר מספר בדיקות שערכתי על הלפטופ (כמו ללכת איתו למקומות, השבתו במקומות לא יציבים וכדומה) הגעתי למסקנה אחת משמעותית בת שלוש מילים בלבד – IT IS BIG. ושאני אומר BIG אני מתכוון ל-BIG. ה-72 שוקל כמעט 3.2 קילוגרמים, ובגודל של 40 ס"מ על 25 ס"מ (כלומר, יותר גדול מתיק סטנדרטי של בית ספר), הלפטופ הזה אינו לפטופ שתוכלו לקחת למקומות ולהסתובב איתו בקלות. למרות כל החסרונות הללו, העיצוב המדהים של הלפטופ מפצה על הכל. כאשר תפתחו את הלפטופ תוכלו להבין מדוע הגודל הזה מפריע, המסך הענק בגודל 17.5 אינץ' ברזולוציית 1920×1080 ייתן לכם הרגשה שאתם בתוך המשחק ועל זה אספר בהמשך.

לסיכום, חברת MSI לא הייתה יצירתית כלכך מבחינת העיצוב של ה-GT72 וטוב שכך. הלפטופ נראה כמו מפלצת כאשר נמצא במצב מנוחה והלדים הצדדיים שלו זוהרים באור אדום נושם, וכאשר פותחים את המסך מגלים מסך איכותי ואת הלוגו של MSI מוטבע מתחת בפונט כסוף מטאלי.

המקלדת ועיצובה
כאשר גיליתי את תג המחיר של ה-GT72 אני חושב שנפל לי הצבע מהפנים. מחד גיסא דמיינתי לעצמי מי יישלם מחיר כלכך יקר על לפטופ, ומאידך גיסא הציפיות שלי שברו את הרף שהיה לי וגרמו לי לחשוב שאני מקבל את מחשב האלוהים. האם הציפיות שלי מהמקלדת המפורסמת של steelseries היו נכונות? לצערי לא.

כאשר פותחים את המחשב בפעם הראשונה תיפתח התוכנה המובנית של חברת המקלדות המובילה Steelseries, שבו המחשב יעשה לכם "Tutorial" על המקלדת ועל הפונקציות שבה. מבחינת איכות המקשים ניתן לראות שזו אכן מקלדת של Steelseries- המקשים קליקיים באופן מהנה ובנויים ממתכת שלא משאירה סימני טביעות וכתמים בשונה מהשילדה המתכתית של המחשב. בצידו השמאלי של המחשב ניתן לראות שורת מקשים שכל אחד מהם אמור לבצע פעולה אחרת במחשב. אני לא יודע מי היה הגאון שחשב על ליצור את הכפתורים האלה אבל מגיע לו קידום. הראשון מביניהם והמבורך ביותר לדעתי הוא כפתור ה-Gaming, שכאשר נלחץ מגביר את קצב סיבוב המאווררים ברמה ניכרת שכבר שומעים אותם, אבל לא ברמה שזה מפריע לחווית גיימינג סטנדרטית . השני הוא כפתור ה-Streaming שכאשר נלחץ פותח את תוכנת ה-Streaming המפורסמת XSplit, ונוסף על כך MSI החליטו לעבוד בשיתוף עם Xplit ולהשיג לכל אחד מקוני הלפטופ מנוי חינם לשנה בתוכנה. בסופה של שורת המקשים ניתן לראות מקש שלידו מוטבע סמלה של Steelseries, וכאשר תלחצו עליו תוכלו לדלג בין מצבי צבעים במקלדת שלצערי אינם מצבי RGB, אלא מצבים סטטיים או מצבים נושמים בין צבעים מוגדרים, ולפי דעתי במחיר של כמעט 14 אלף ש"ח חברת MSI יכלה להשקיע עוד טיפה ולהשיג מקלדת RGB מלאה.

במהלך השימוש שלי במקלדת התקשתי המון פעמים בלדעת האם מקש ה-Capslock ומקש ה-Numlock שלי דלוקים. נורות החיווי של המקשים הללו כלכך קטנות שאם לא מסתכלים ישירות מלמעלה על המקלדת כמעט ואי אפשר לראות את הנורה דולקת. בנוסף, המקשים במקלדת כלכך צמודים שאני מצטער לבשר לכם שאם ואתם מתכננים לקנות את הלפטופ הנ"ל תצפו להמון שגיאות כתיב ואותיות מתפרצות בהודעות שלכם. כשמסתכלים על החלק התחתון של המחשב תוכלו לראות אזור עכבר מגע ענקי שאני פשוט לא מצליח להבין את החשיבות שלו במחשב שמוגדר כ"מחשב גיימינג", באמת. אני רוצה לראות אדם אחד שמשחק משחקי FPS עם משטח המגע שבלפטופ. נוסף על כך חברת MSI דאגה לשים זוג מדבקות גדולות אשר מפרטות את כל המפרט המפואר והיפה של הלפטופ. אם הייתם שואלים אותי, החברה הייתה יכולה להוריד בגודל המדבקות ולוח המגע ולהגדיל את המקשים.

סאונד וקול
בשוק הגיימינג העולמי ובעיקר בשוק הלפטופים שמוגדרים לפטופי גיימינג, מה שקורה בדרך כלל הוא שסאונד מוקרב עבור איכות. אני מניח שדבר זה קורה בעיקר בגלל שרוב החברות מניחות שרוב קהל היעד שלהם יישתמש באוזניות, לכן הם מרשות לעצמן להוריד מהאיכות. למזלי ולמזלנו MSI אינה אחת מהן.

הפס-קול שמורכב בקידמת החלק התחתון של המחשב מפותח על ידי האחת והיחידה DYNaudio, שהינה אחת החברות הידועות והטובות ביותר בעולם בתחום הסאונד, וניתן לראות זאת. כמו שאר המחשב MSI לא התפשרה והלכה על הטופ של הטופ והצליחה להשיג פס-קול יחסית קטן וארוך, אבל שמצליח להפיק סאונד שלא ייבייש רמקולים נייחים של חברות אחרות. אם אתם חושבים שאתם תקריבו משהו (חוץ מכסף) בקניית הלפטופ, תוכלו להיות בטוחים שסאונד הוא לא אחד מהם.

חומרה
פה זה המקום שה-GT72 זורח, למען האמת הוא זורח בעוצמה כלכך חזקה עד שהוא יכול לעוור אתכם. לפני שאמשיך חייב להגיד לכם גילוי אמת -הלפטופ כבר הגיע עם תוכנות Benchmarking מובנות, אבל בגלל הסקפטיות המאוד גבוהה שלי בנוגע לתוכנות השתמשתי בתכונות אחרות והן להלן: Heaven Benchmark ו- Valley Benchmark ואתם בטח שואלים מה היו התוצאות נכון?

זה בסדר, אני אתן לכם להתפעל. סיימתם? יופי. כפי שראינו MSI הצליחה לדחוף כלכך הרבה כוח ועוצמה ללפטופ עד שהוא לא בייש ציונים של מחשבים נייחים גדולים. בבדיקה במחשב הנייח שלי בדיוק באותן תוכנות הופתעתי לטובה ואני יכול להגיד שה-GT72 השיג ציונים יותר גבוהים. כמו כל שאר הרכיבים במחשב גם הפעם MSI לא התפשרו והלכו על מעבד Intel I7 6700HQ שעובד באופן נהדר עם כרטיס המסך, לא בגרסת ה-M, ה-GTX 1070. כן כן, לא גרסת ה-M אשר מציגה כרטיס מסך קטן עם כח עיבוד מוקטן, אני מתכוון לכרטיס מסך גדול ושלם מסדרת ה-1070. שאר החומרה גם לא מביישת את המחשב אבל הרגשתי צורך גדול לציין את הרכיבים הללו בשל העוצמה שלהם. לאלה שמעוניינים אני משאיר לינק לתצלום מפרט מלא של המחשב.

לסיכום, ה-GT72 הינו מפלצת מבחינה חומרתית הוא יכול להריץ כמעט, אם לא כל דבר שתוכלו לחשוב עליו כיום, ואם אתם מחפשים מחשב נייד/נייח היברידי שיריץ את כל המשחקים של השנים הקרובות, אני ממליץ שתעיפו מבט עליו.

תוכנות נלוות ותוספים

ה- GT72 מגיע אלינו עם מספר תוכנות נלוות רב\ שנועדו לשפר את חווית הגיימינג שלנו, אך האם הן באמת עוזרות?

קודם כל הרשו לי לספר לכם על התוספת הענקית שהוסיפו ב-72 – מערכת מצלמות מעקב העיניים, Tobii Eyetracking. מערכת המצלמות הגאוניות האלה עוקבות אחרי תנועת האישונים של המשתמש ובמשחקים מסויימים (The Division, The Hunter) אפילו יכולה להשפיע על מהלך המשחק.

ניקח לדוגמא את The Division, משחק ה-MMORPG המפורסם מפי Ubisoft, שעודכן לאחרונה באפשרות תמיכה במערכת ה-Eyetracking של Tobii. במה מערכת זו יכולה לעזור לנו? הרשו לי להראות לכם. קודם כל במהלך שעות המשחק שלי ב-Division ב-GT72 אפשרות ה Eyetracking הצילה את החיים שלי יותר מפעם אחת, לדוגמה קחו את אפשרות סימון האויבים – כאשר תסתכלו על האוייבים במשחק מערכת ה-Eyetracking תזהה את התנועת העיניים ותסמן את האוייב, כמות החיים שלו והרמה שלו. דבר זה יכול להיות פקטור גדול בכניסה לקרב או בהתקפה של בוס. למרות זאת, לא הכל מצויין במערכת ה- Eyetracking עד כמה שהייתי רוצה. כאשר אתם מסנכרנים את עיניכם עם מערכת המצלמות אתם בעצם קובעים מצב שבו אתם חייבים לשבת במצב כמעט סטטי כדי להגיע לזיהוי עיניים אופטימלי. בני האדם אינם מכונות שוות, ולכן לא כולנו יכולים לשבת באופן סטטי ולא לזוז במשך שעות רק כדי לעבוד באופן מצויין עם המצלמות, לכן אל תצפו לעזרה תמידית מהמצלמות אם אתם אנשים שמרבים לזוז בכיסא בזמן המשחק שלכם .נוסף על כך תוכלו למצוא ב-GT72 עוד תוכנות שחלקן יעזרו יותר, חלקן פחות, וחלקן לא קיימות, ואני חייב להזכיר את התוכנות הבאות שבאמת הפכו את חווית הגיימינג שלי למאוד מהנה: Killer Network, True Colors ו-Dragon Center.

סיכום
אחרי הכל הלפטופ החדש של MSI ה-GT72 הינו לפטופ טוב מאוד. הוא לא מבייש מבחינת ביצועים מחשבים נייחים, המקלדת שלו בנוייה מחומרים איכותים מאוד אבל יש למה לשאוף בעיצובה והטמפרטורות בזמן מאמץ נשארות סבירות. למרות זאת אין לשכוח מתג המחיר הענק של המכשיר, שעומד על 13,500 ש"ח. יש לקחת בחשבון שהצרכן עומד לשלם סכום נכבד של כסף על המותג, וכמו כל שאר המוצרים בעולם ככל שהמותג גדול יותר כך שווי השם גדול יותר. למרות זאת יש לקחת בחשבון את כמות החומרה והתוספים שיש במכשיר זה שאתם מקבלים בחבילה סגורה ויפה שנבנתה כבר בשבילכם.

לסיכום, ה-GT72 הינו לפטופ שמיועד רק לאלה שלא מוכנים להתפשר על ביצועים ואיכות וגם על ניידות. אם אתם מחפשים רק אחד מן התנאים הללו אני ממליץ לכם לחפש מוצר אחר בשוק. תג המחיר שלו מבדיל אותו מאוד משאר החברות בזכות המותג הגדול שעומד מאחוריו, לכן, אם אתם לא מעריצים שרופים של MSI או אנשים שנוסעים על בסיס יומי וזקוקים למחשב נייד אבל מתים על גיימינג, ה-GT72 לא בשבילכם.

 

פורסם באתר Pc Galaxy

הוסף תגובה חדשה